Pri príprave žiadosti o NFP sa veľký dôraz kládol na logickú, vecnú a časovú nadväznosť aktivít. Realizácia aktivít projektu bude prebiehať súbežne u všetkých partnerov. Každá z partnerských strán bude na ich implementáciu využívať svoj odborný tím, ako aj tím zodpovedný za riadenie projektu samozrejme za účasti a koordinácie činností vedúcim projektovým manažérom na strane VP. Obsah aktivít vychádza zo stanoveného cieľa a zámerov projektu a je relevantný pre naplnenie merateľných ukazovateľov projektu a zabezpečenie maximálneho prínosu pre cieľové skupiny. Realizáciou projektu bude naplnený merateľný ukazovateľ: „Počet podnikov spolupracujúcich s výskumnými inštitúciami“, celková cieľová hodnota „4“. Zámerom projektu je využitie rozvojového potenciálu, ktoré poskytuje spojenie výskumných činností univerzít so súkromným sektorom – malými a strednými podnikmi v Českej republike a na Slovensku. Zároveň bude vytvorené webové rozhranie, ktoré bude slúžiť ako komunikačná platforma partnerov v projekte a zapojených MSP. Týmto krokom bude naplnený merateľný ukazovateľ „Opatrenia na zvýšenie spolupráce medzi inštitúciami výskumu a vývoja a produktívnym sektorom“ s cieľovou hodnotou 1.
Cieľ projektu bude dosiahnutý realizáciou hlavných a podporných aktivít projektu, ktoré budú zamerané na riadenie projektu a zabezpečenie informovania verejnosti o podpore jeho spolufinancovania z EŠIF a ŠR. V prípade uzatvorenia zmluvy o poskytnutí NFP, budú prijímatelia pri informovaní verejnosti o podpore z EŠIF, ktorá im bola poskytnutá, postupovať podľa všeobecných zásad publicity. Predkladaný projekt je koncipovaný tak, aby rešpektoval špecifickosti prostredia a pozitívne vplýval na prvky najbližšieho životného prostredia. Plánované investície nemajú nepriaznivý vplyv na životné prostredie ani na územia sústavy NATURA 2000.
Aktivity projektu realizované VP Naplnenie stanoveného cieľa projektu bude realizované a zabezpečené prostredníctvom nasledovných projektových aktivít: A06 – Realizácia aplikovaného výskumu/ vývoja na základe definície požiadaviek s dôrazom na zapojenie stredísk výskumu/vývoja a vysokých škôl (vlastný výskum, kolektívny a predkonkurenčný vývoj), Ukazovateľ výstupu: Počet podnikov spolupracujúcich s výskumnými inštitúciami“, celková cieľová hodnota: 4. a aktivity A09 – Tvorba kanálu/mechanizmu výmeny a zdieľania informácií a dát, Ukazovateľ výstupu „Opatrenia na zvýšenie spolupráce medzi inštitúciami výskumu a vývoja a produktívnym sektorom“, celková cieľová hodnota: 1
Každý z partnerov bude realizovať výskumno-vývojovú aktivitu zameranú pre spoločné dosiahnutie cieľa projektu v podobe realizácie a integrácie nového fotonického vláknového senzorického prvku na báze progresívnych polymérnych materiálov do meracieho systému s praktickým využitím. Žiadateľ projektu bude počas riešenia svojej aktivity využívať návrhové a simulačné prostriedky pre identifikáciu kľúčových parametrov navrhovaného prvku s cieľom dosiahnutia požadovaných fyzikálne-technických vlastností navrhovaného a realizovaného fotonického senzora v súčinnosti so zohľadnením nepresností využívaných technologických prostriedkov na jeho prípravu. Prebehne identifikácia vplyvu nepresností pri príprave senzorov na ich vlastnosti a v rámci simulačných metód bude dochádzať k neustálemu iterovaniu parametrov navrhovaného fotonického senzora. Žiadateľ bude taktiež realizovať testovacie procedúry pre verifikáciu správnosti návrhu. Partner projektu (UNIZA prostredníctvom svojich členov riešiteľského kolektívu sa pri realizácii aktivít bude orientovať na prípravu senzorických prvkov na báze progresívnych polymérnych materiálov pomocou najnovších 3D technológií s cieľom využitia technologických procesov za účelom zníženia nákladov na produkciu senzorov. To umožní zvýšenie možností ich aplikovateľnosti pre rôzne meracie aplikácie. Ďalší partner projektu (VŠB TU Ostrava) sa bude venovať návrhu parametrov a vlastností fotonických vláknových senzorov na základe potrieb navrhovaných a realizovaných senzorických systémov. Bude vykonávať integráciu navrhnutých a pripravených senzorických prvkov ako aj praktické merania pre verifikáciu funkčnosti fotonických vláknových senzorov a ich vhodnosti pre stanovené aplikácie. Aktivity budú realizované v úzkej spolupráci všetkých partnerov, ktorí si budú neustále vymieňať nadobudnuté poznatky s cieľom zlepšenia a zefektívnenia výskumných úloh počas celej doby riešenia projektu.
Realizácia projektu je naplánovaná na 24 mesiacov. Harmonogram realizácie jednotlivých aktivít je naplánovaný s ohľadom na technické a odborné požiadavky jednotlivých aktivít a aktivity sú reálne uskutočniteľné. Všetky výdavky v rámci projektu budú obstarané v súlade s príslušným a platným zákonom o verejnom obstarávaní s dôrazom na hospodárnosť a efektívnosť finančných výdavkov.
Všetky uvedené aktivity sú relevantné pre zvolený špecifický cieľ a zvolenú investičnú prioritu a implementácia aktivít jednoznačne prispieva k dosiahnutiu výstupov a výsledkov programu. Realizáciou projektu sa sústredíme na zhodnocovanie vnútorného potenciálu v prospech ďalšieho vyváženého rozvoja cezhraničného územia, zvýšime atraktívnosť cezhraničného územia a vytvoríme príťažlivý región pre MSP, podnikanie a investorov.
Zameranie a cieľ tohto výskumného zámeru spadá do odborných priorít Európskej únie definovaných v publikovaných materiáloch. Obsah zámeru sa plne kryje s prioritami EU, z ktorých vychádza taktiež potrebnosť hľadania nových typov senzorických prvkov a ich praktických aplikácií pre zvýšenia kvality získavaných dát a ich bezpečného prenosu pre účely využitia v systémoch pre zvyšovanie kvality životného prostredia, bezpečnosti, zvyšovanie inteligencie zariadení a systémov našej spoločnosti, systémov pre zlepšovanie zdravia a starostlivosti o človeka a pod. Navrhovaný projekt je zároveň v plnom súlade so Stratégiou výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu (RIS3) na Slovensku a s Národnou výskumnou a inovačnou stratégiou pre inteligentnú špecializáciu Českej republiky (RIS3) v ČR a následne s Národní politiky výzkumu, vývoje a inovací České republiky pre roky 2016 – 2020 (aktualizácia 2018) či Inovační strategie České republiky 2019 – 2030. Zároveň je daný projekt priamo orientovaný i do Európskeho společenstva v oblasti „klíčové umožňující technologie“ (Key Enabling Technologies -KETs), kde je jednou z hlavných definícií fotonika. Jednou z významných realizácií projektu je odklon od dlhodobo presadzovaných publikačných výstupov na konferenciách a seminároch odboru spolu s publikáciami v časopisoch s IF. Tieto aktivity síce zostanú zachované, ale dôraz bude rozšírený o príspevky v časopisoch a konferenciách užívateľských komunít (typicky stavebné konferencie, dopravné, v oblasti spaľovania nerastných surovín, pre priemysel energetických médií, a pod.), pre rozšírenie povedomia o možnostiach nasadenia týchto unikátnych typov fotonických senzorov s cieľom identifikácie ďalších potenciálnych užívateľov pre aplikácie do priemyslového odvetvia s cieľom vysoko inovatívnych meracích a vyhodnocovacích metód. Práve inovatívne postupy, metódy aplikácie a technológie pomáhajú udržať krok so svetom či možnostiach nových smerov, ktoré nie sú doposiaľ dostatočným spôsobom progresívne riešené zo strany akademických alebo priemyslových inštitúcií.